Tlakové hrnce

Papiňáky

Vynález francouzského fyzika Denise Papina – tlakový hrnec – je dnes jednou z velmi rozšířených kuchyňských potřeb, která rychlostí přípravy pokrmů a svými skvělými vlastnostmi nemá konkurenci. Jak už název napovídá, tlakový hrnec na vaření využívá vyššího tlaku v hrnci a tím i vaření za vyšších teplot vody. Díky tomu je příprava pokrmů mnohem rychlejší, což se projeví nejen na úspoře energie, ale také na chuti jídel, která je velmi intenzivní.

Recept na hovězí? Tlakový hrnec!

Snad nejlepším příkladem na využití tlakového hrnce je strašák všech kuchařů a kuchařek – tuhé hovězí. Pro tlakový hrnec žádná překážka. Po hodině v tlakovém hrnci je i ta nejtužší flákota rozpadajícím se uzlíčkem šťavnatých vláken. Přitom je vaření v moderním tlakovém hrnci naprosto jednoduché – stačí jen omyté suroviny vložit do vody, zaklapnout víko (u vybraných modelů vám dokonce stačí jedna ruka) a nechat vše vařit. Za pár minut je zelenina, za pár desítek minut maso a do hodiny máte úplně cokoliv včetně výborného vývaru.

Tlakový hrnec je bezpečný

Občas provází pořízení tlakového hrnce obavy, zda je tento způsob přípravy pokrmů bezpečný. Nejčastěji se lidé bojí nenadálého výbuchu hrnce a vyvržení připravovaného jídla všude kolem. Moderní tlakové hrnce z oceli jsou velmi bezpečné a při dodržení základních postupů nic takového nehrozí. Není dobré tlakový hrnec plnit více, než je doporučeno a používat příliš čerstvých bylinek, které by mohly ucpat ventily pro únik horké páry. Většinou ale stačí jen sáhnout po osvědčeném výrobci.

Vybíráme tlakový hrnec

Tlakový hrnec pak vybíráme podle počtu osob, pro které vaříme. Volíme spíše střední a větší velikost hrnce, ve které zvládneme připravit jídlo i do zásoby. Hrnec by se měl snadno čistit včetně všech těsnění; zajímavou možností u některých hrnců je vyjímatelný koš na zeleninu, který vám usnadní práci s cezením.